Balatonfüred
Kezdetek
Borászatunk története a 2014-ben, néhány hektár szőlővel és különböző fajtaborokkal indult. Mára kialakult birtokunk végleges mérete és szerkezete, tudjuk milyen fajtákból, milyen borokat és házasításokat szeretnénk készíteni.
“Az első erős impulzusokat az apró, családi szőlőterületek adták – olyannyira, hogy néhány szürettel később szőlész-borász lettem. Amikor Balatonfüredre költöztünk feleségemmel, Lillával, már nagyobb léptékben gondolkodtunk. A cél egy organikus rendszer megalkotása lett, aminek fontos, de nem egyedüli része a szőlőművelés. A természetközeli szemlélet a mindennapjaink része, területeket is elszigetelt, erdőkhöz közeli dűlőkben választottuk.”– Barabás Barna, borász
Az első perctől organikusan
Balatonfüreden a Berekszél- és a Farkó-kő dűlőkből, Balatonszőlősön a Penke-dűlőből, Tihanyban pedig a Farkasverem dűlőből készítünk borokat. Ültetvényeinken a kezdetektől organikusan gazdálkodunk, területeink 2018-tól folyamatosan állnak át a minősítetten bio művelésre.
Hogy mit jelent bionak lenni? Például, hogy felszívódó növényvédő szerek helyett rézzel, kénnel, narancsolajjal permetezünk, és a hangsúlyt a megelőzésre, valamint a kondícionálásra helyezzük. A természetes szerek mellett ez azt is jelenti, hogy fokozott figyelmet fordítunk a talajművelésre, a megfelelő tápanyagellátásra és a biodiverzitás megőrzésére.
erületeinken a barna erdőtalaj alatt triász kori mészkő az alapkőzet, néhol márgával, kovás mészkővel, vörös perm homokkővel és ősmaradványokkal keveredve.
A Balaton hatalmas vízfelületének klimatikus hatása mellett ez az, ami alapjaiban meghatározza boraink stílusát. A borkészítés alatt mi már nem adunk hozzá, nem veszünk el: fajélesztők helyett olyan bio vadélesztőket használunk, amik hagyják érvényesülni fajtáink és területeink karakterét.